Historie a vývoj mobilních telefonů

Mobilní telefon je dnes téměř nedílnou součástí každého z nás. Je až s podivem, jak se vůbec dříve dalo bez telefonů žít. Nejde pouze o to, že je to dnes věcička, která obstarává nemalou část naší zábavy, ale také přesně o ty momenty, pro které byl telefon stvořen. Můžeme tím mít na mysli rychlou komunikaci na velkou vzdálenost nebo přivolání si pomoci v okamžicích potřeby.

mobilní telefon

Mobilní telefon, stejně jako všechny ostatní vynálezy, musel projít dlouhou a trnitou cestou vývoje, než se z něj stalo to, co dnes známe a co dnes téměř všichni nosíme po kapsách. První mobilní telefon se objevil v roce 1982 od výrobce, kterého známe všichni ještě dnes, Nokia. Velmi dobře známé jsou tyto první mobily z amerických filmů z 80. a počátku 90. let. Velice významným milníkem je rok 2007, kdy byl na trh uveden první iPhone. Ten od té doby začíná obsazovat první příčky co se týče množství prodaných kusů. Zdokonaluje se neuvěřitelným tempem. Svými vychytávkami udává krok všem ostatním výrobcům mobilních telefonů. Nejnovějším modelem, který můžete sehnat a který nabízí, je iPhone 13 Pro. Díky této rychlosti, pokud si přejete, můžete mít každý rok nový telefon s ještě vychytanějšími aplikacemi.

telefon iPhone

V prvních několika generacích bylo trendem telefony co nejvíce zmenšovat, aby byly co nepraktičtějším společníkem v jakýchkoli podmínkách. Právě od roku 2007, kdy se na trh dostávají první chytré telefony, převládá trend úplně opačný. Telefon od těchto let již není pouze něčím, co slouží ke komunikaci, ale také k práci a zábavě. Nyní je pro nás důležité pustit si na něm nejoblíbenější hudbu, podívat se na film nebo nafotit nejkrásnější fotky. Od počátků vývoje mobilních telefonů se toho již mnoho událo a téměř není možné předpovědět, kam se bude další vývoj ubírat, jisté ale je, že jako lidé nedokonalí, se budeme snažit vytvořit o to dokonalejší nástroj.