Proč mají různé kultury různý životní styl

Nemusíte být zrovna zcestovalí, abyste věděli, že různé kultury na naší planetě mají různý životní styl. Proč je tomu ale tak, když se jedná v podstatě o jeden jediný druh, byť lišící se v několika případech množstvím melaninu v pokožce. Z jakého důvodu tedy žijí úplně jinak? Samozřejmě abychom poznali jiný životní styl, nemusíme ihned do Afriky. Můžeme velmi dobře zůstat na naší straně Středozemního moře. Podívejme se například do takového Španělska s jeho fiestou, řeky s jejich pohostinností a mnohé další. Když si toto uvědomíme, zůstává nám často mozek stát nad tím, z kolika životních stylů máme na výběr. Jak ale vůbec vznikly? A jak je možné, že některé z nich přežily stovky i více let a prakticky beze změny?

běh je oblíbenou aktivitou

 

Důvod leží především v přizpůsobení se místním podmínkám. Například v již zmíněném Španělsku se nedá být venku v horkých letních poledních vedrech, a naopak nejlepší podmínky jsou po západu Slunce, což je právě v létě poměrně pozdě večer. Dává tedy smysl, že budeme chtít to nejhorší prospat, abychom měli dostatek energie a síly na večer, kdy je naopak příjemně.

 

mobilní telefony se staly prakticky naší součástí

 

Má to však co dělat také s celkovou mentalitou lidí, a ta je ovlivněna nejen klima (i když i to má mnohdy velký vliv), ale také i historií či náboženstvím. To vše má mnohem větší vliv, než jsme si ochotni přiznat.

 

Je jasné, že si lidé potřebují toto vše uvědomit. Je totiž velmi pěkné uvědomit si, kde máme kořeny, a něco jiného je se podle toho chovat. Zdaleka ne všechny zvyky a tradice jsou totiž dobré. Proto bychom si měli vybrat takovou směs, která nám bude vyhovovat jako po tělesné stránce, tak i po té duševní. Obě jsou totiž stejně důležité, ač si to mnoho lidí neuvědomuje.

 

Jen na nás totiž záleží, jaký budeme mít život. Proto bychom k tomu měli přistupovat zodpovědně. A hlavně bychom si neměli od nikoho nechat říkat, jak bychom jej měli žít.