Nesnižují současná vylepšení vozů naše schopnosti řídit?

Dnes má automobil v naší zemi prakticky každý dospělý člověk. A spolu s jejich vzrůstající popularitou zde zasáhla také v současnosti probíhající technologická revoluce. Výsledkem jsou pak nejrůznější vylepšení vozidel, které prakticky řídí za nás.

 

Stačí se jen podívat na nejnovější vozidla. Máme zde automatickou převodovku, takže se nemusíme obtěžovat řazením. Parkovací asistent nám zase pomůže zaparkovat i na místech, kde bychom si na to jinak netroufli. Detektor kolizí pomáhá zabránit srážce s jiným vozidlem. Navigace zase přesně ukazuje nejkratší možnou cestu.

 

starý model automobilu

 

To vše samozřejmě znamená lepší a bezpečnější provoz na silnicích, i když se to nemusí na první pohled zdát. Důvodem je to, že vozidel na našich cestách je stále více, a navíc spousta řidičů jezdí ve starších (a levnějších) modelech, které tato vylepšení ještě nemají.

 

A právě tito se nejčastěji ptají, jestli současný vývoj směrem ke stále větší automatizaci a bezpečnosti je ten správný. Mají totiž obavy, že nám bere schopnost samostatně řídit. Koneckonců, pokud jsme si zvykli používat například parkovacího asistenta, dokážeme skutečně bez potíží zaparkovat i bez něj? Nebo si budeme najednou nejistí?

 

nový moderní vůz

 

Tyto otázky se můžou zdát zbytečné – koneckonců, těmito systémy bude vybaven již prakticky každý nový vůz, takže se nemusíme bez něj obejít –, avšak tak tomu není. Je totiž nutné vzít v úvahu, že podobně jako každý jiný přístroj, i tento se může porouchat.

 

Samozřejmě nejčastějším důsledkem bude, že vypadne docela a my se budeme bez něj muset obejít. Mnohem nebezpečnější však je, pokud nám začne z nějakého důvodu ukazovat špatně. A to se může stát kdykoliv. Rozhodně je tedy na místě sice těmto přístrojům důvěřovat, avšak nespoléhat na ně slepě a ověřovat, zda je situace skutečně taková, jak nám tvrdí.

 

Proto rozhodně platí, že by se minimálně žáci autoškoly měli učit na vozidle, které není ničím z toho vybaveno. Díky tomu získají dovednosti, které se jim v budoucnu mohou hodit.