Je americká hypotéka vlastně výhodná?

Klasickou hypotéku známe všichni. Většinou si jí sjednáváme výhradně na výdaje spojené s financováním vlastního bydlení. Půjčit si můžeme za poměrně výhodné úroky oproti dalším úvěrovým produktům a na dlouhou dobu. Ovšem jak je tomu v případě americké hypotéky? Pojďme se na ní podívat blíže.

V bankovních i nebankovních institucích

Zatímco klasický hypoteční úvěr na bydlení je možné získat pouze v bance, v případě americké hypotéky o ní můžete zažádat klidně i v některé z nebankovních společností. Řada z nich ji totiž v současné době v nabídce má. Na jejich stránkách také poměrně často naleznete kalkulačku americké hypotéky https://www.americkahypoteka.cz/americka-hypoteka-kalkulacka/, která vám napoví, jaká bude výše měsíčních splátek, či kolik nakonec přeplatíte na úrocích a dalších poplatcích.

Bankovky v ruce

I pro žadatele v registru

Americké hypotéky od nebankovních společností velmi často využívají žadatelé, kteří mají negativní záznam v některém z registrů dlužníků. Právě ten je totiž velmi často důvodem pro zamítnutí úvěru v bance. Nebankovní společnosti však na tento prohřešek pohlížejí jinak. S největší pravděpodobností tak takový dlužník úvěr u nebankovní společnosti skutečně získá. V případě americké hypotéky je ale zapotřebí ručit vlastní nemovitostí, stejně jako je tomu v bankách. Pokud žadatel nebude schopen úvěr plnohodnotně splácet, může propadnout nemovitost ve prospěch společnosti, která jí pak nabídne do dražby.

Nová nemovitost

Neúčelovost úvěru

Nespornou výhodou amerických hypoték je jejich neúčelovost. Věřiteli tak nemusíte dokládat, na co peníze z úvěru byly použity. Můžete je použít například na koupi nemovitosti, cestování, studium nebo nákup nového automobilu. Benevolentnost ze strany věřitele je ale do značné míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Je tedy otázkou, zda se americká hypotéka na financování bydlení vyplatí.