Šachy jako olympijský sport

Sport je v dnešní dob nedílnou součástí životů mnohých lidí. Jedná se nejen o činnost, která utužuje naše zdraví, ale také aktivita, kterou se dá velmi jednoduše a dobře využívat volný čas. Existuje tolik různých druhů sportovních disciplín, kterým se můžete věnovat, že je téměř nemožné nevybrat si mezi nimi tu, která by Vás bavila. Sportovat se dá v létě i během zimních měsíců, jde pouze o to vybrat si ten správný sport, který můžete dělat dlouhodobě. Právě to, že budete schopni cvičit konzistentně po dobu nejen několika měsíců, ale také let, je velmi důležitým předpokladem pro to, abyste si vybudovali disciplínu a necítili neustálé selhávání.

šachy

Snad každý měl přesně toho jednoho spolužáka, na kterém bylo již od pohledu patrno, že sportu neholduje. Vše se pak potvrdilo během hodin fyziky, matematiky nebo i jiných předmětů, kdy se právě tento spolužák vždy znal správnou odpověď a byl stoprocentně připravený. Někdy snad trochu s posměchem se ukazovalo na toho člověka jako na toho, který je ze sportu schopen hrát pouze šachy.

šachová partie

Jak se říká šachy jsou královská hra. Je při ní možné dokázat svůj důvtip a bystrost. Co je ovšem ve sportu nesmírně důležité je také schopnost důstojně a čestně prohrát, což znak dospělosti a vyspělosti hráče. Na olympiádu se šachy dostaly v roce 1924 a od tohoto roku se také jedná o organizovanou soutěž. Pořádá se každé dva roky, a to v sudých letech. V roce 1927 byla zorganizována první přímo Šachová olympiáda pod vedením šachové federace FIDE. Během let se na prvních příčkách žebříčku vystřídalo již mnoho vítězů z různých zemí, ale prvenství, co se týče množství zlatých medailí, patří Sovětskému svazu. Co se týče individuálních výsledků, mezi prvními se velmi často objevovala jména jako Tigran Petrosjan nebo Paul Keres. Z českých se hráčů se vyznamenal Salo Flohr.