Jak se rozhodnout, koho volit?

Volby jsou odrazem demokratické společnosti. Každý, komu je v České republice více než 18 let, má volební právo a je tedy oprávněn volit v každých volbách, které se budou konat. Ty jsou různé. Volí se u nás například prezident, do Poslanecké sněmovny, do Senátu nebo do Evropského parlamentu. Tradičně má u nás nejvyšší účast volba prezidenta a do Poslanecké sněmovny.

Jak si tedy má člověk vybrat, koho bude volit?

evropa

Nedejte pouze na osobní sympatie. Ty bývají často zrádné. To, že vám člověk je sympatický svým vystupováním či vzhledem nevypovídá vůbec nic o jeho schopnostech. Jediné místo, kde byste tyto skutečnosti mohli vzít v úvahu, je volba prezidenta, jelikož ten má, mimo jiné, i reprezentativní funkci vůči své zemi.

Pročtěte si pečlivě program kandidátů, o kterých uvažujete, že je budete volit. Před volbami má obvykle každý kandidát či strana takový program zveřejněný a v něm nejdůležitější body, kterým se chce věnovat a pracovat nich během období, kdy bude zvolen. Pro prezidenta je to například 5 let, pro vládu v Poslanecké sněmovně 4 roky. Zaměřte se na body, které považujete za nejdůležitější a podívejte se, jaké na ně mají jednotlivé strany názory. Pomůže vám s tím i volební kalkulačka, která je před každými volbami zdarma k dispozici na internetu.

vlajka

Nedejte ale jen na prázdné sliby. Z každého se před volbami stává tak trochu populista, a tak se zaměřte i na jeho nebo jejich minulost. Pokud již v minulosti působili v politice, podívejte se, jestli měli i předtím svůj volební program a na kolik byli schopní ho splnit, či se nějakému budou z něj snad nevěnovali vůbec. Pomůže vám to se rozhodnout, zda je vámi vybraný kandidát pro vás důvěryhodný či nikoliv.

A konečně – nehledejte dokonalého kandidáta. Takový pravděpodobně neexistuje. Ne každý bude mít, podle vás, dokonalé názory na všechny. Zaměřte se tedy na to, co je pro vás nejdůležitější a dle toho se rozhodněte, komu dáte svůj hlas.