Stavíme betonový plot aneb pozor na úrazy

Kdo se rozhodne uzavřít svou parcelu betonovým plotem, může získat řadu výhod, mimo jiné zajištění soukromí před pohledy lidí z ulice nebo před sousedy, s nimiž nemáte zrovna ideální mezilidské vztahy. Betonové ploty mohou snižovat úroveň hluku a prašnost, která k vám doléhá zvenčí, a mohou se také stát ozdobou vašeho příbytku, zvláště pokud je kombinujete s dřevem anebo dáte přednost nějaké zajímavé verzi, např. vkládáním desek ve dvou odlišných barvách mezi sloupky, což může vytvořit šachovnicové pole.

betonový plot

Jak už bylo řečeno, komponenty na betonový plot sestávají ze sloupků a z plochých desek. Jde o odlitky z armovaného betonu do tvarových forem, uvnitř je beton zpevněn ocelovými armaturami, aby odolával povětrnostním vlivům po několik desítek let. Životnost takového oplocení se odhaduje na čtyřicet let.

břečťan u zdi

Velkým „oříškem“ se může stát samotná montáž betonového plotu. Pokud jej necháte postavit specializovanou firmou, máte záruku na provedenou práci a také jistotu, že se jedná o profesionály, kteří s velkou pravděpodobností dobře ví, jak postupovat a čemu se naopak vyhnout. Amatéři, kteří oplocení staví poprvé, však mohou ztroskotat se svými plány na některých typických jevech, které s montáží betonového plotu souvisí:

Otvory pro sloupky do země – sloupky se zapouští do země zhruba 80 cm hluboko, a pro každý sloupek musíte zhotovit takto hluboký otvor, což nemusí být snadné ve chvíli, kdy je zemina příliš tuhá (jílovitá), kdy se v zemi nachází stavební sutiny (navážka), kdy jsou tu pod povrchem zahrnuté zbytky pletiva, ocelové dráty do betonu či velké kameny, anebo kdy narazíte na nějaké skalisko.

Váha desek – desky váží skoro metrák, a chcete-li je zvedat do výšky až nad hlavu, nebude to rozhodně snadné. Stěží se obejdete bez nějakého jeřábu nebo kladkostroje. Není snad jednodušší objednat si výstavbu plotu na klíč?